Po ponad trzech latach od powrotu z Ameryki Południowej udało się nam poukładać wszystkie klocki naszej rzeczywistości w układ umożliwiający nam wyjazd na dłużej niż trzytygodniowy wypad. Klamka zapadła, hiszpańskojęzyczna część naszego globu znowu nas skusiła. Zmiana była jednak znacząca, po raz pierwszy nie pojechaliśmy we dwójkę. W czerwcu 2013 dołączył do nas maleńki Ignaś. I tak 3. grudnia 2013 zapakowaliśmy się do samolotu, który wywiózł nas do San Francisco. Tam korzystając z pomocy życzliwych rodaków kupiliśmy samochód i ruszyliśmy na południe. Nasz czarny 4runner przewiózł nas przez Amerykę Centralną, po czym trafił w ręce nowego panamskiego właściciela, a my przesiedliśmy się na łódkę płynącą do Kolumbii. Po 2 tygodniach na kolumbijskim wybrzeżu, lotem przez USA, wróciliśmy do Polski po prawie 8 miesiącach podróży.

Naszą trasę z linkami do postów odzwierciedla poniższa mapa. Jeśli szukacie postów z konkretnego kraju, użyjcie odsyłaczy:
USAMeksyk / Belize / Gwatemala / Salwador / Honduras Nikaragua / Kostaryka / Panama / Kolumbia  Większą mapę możesz zobaczyć w nowym okniehttp://goo.gl/7k74bg
[Oznaczenia kolorów: ślad czerwony - samochód; ślad zielony - niektóre przechadzki; ślad żółty - podróż łódką; ślad szary - oczywiście samolot]

Dlaczego tam?
Długo przyglądaliśmy się mapie świata zanim zdecydowaliśmy, dokąd tym razem pojedziemy. Ciągnęły nas dawno nieodwiedzane dalekowschodnie azjatyckie kierunki. Marzyła nam się Azja Centralna. Afrykę uwielbiamy i tam zawsze chętnie, tym bardziej, że tak mało widzieliśmy. Latynoskie klimaty kochamy, na dźwięk hiszpańskiego języka uśmiech nie schodzi nam z gęb. Wszędzie naraz jednak nie pojedziemy, trzeba więc było przyjąć jakieś kryteria. Najważniejsze stały się trzy kwestie: zdrowie, pogoda, sposób przemieszczania się. Uznaliżmy, że tam, gdzie pojedziemy musi być stosunkowo bezpiecznie pod względem zdrowotnym, musi świecić słońce większość czasu i być ciepło oraz musi być możliwy zakup i poruszanie się samochodem. Azja Centralna odpadła przez zimę. Daleki Wschód odpadł przez wyspiarski charakter wielu krajów, który utrudnia podróżowanie samochodem. Afryka została wykreślona przez nadmiar zachorowań na choroby tropikalne. Została Ameryka Północna i Centralna, i był to strzał w dziesiątkę!

3 komentarze :

  1. Fajowo - tak trzymać! relacje i zdjęcia super - podróżowanie z dzieckiem wspieramy całym sercem!
    http://nieusiedzewmiejscu.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń